2024.03.28, csütörtök

Telefon:
Elnök:
Fekete Máté

A Nyáregyházi Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület nem ismeretlen a nyáregyháziak számára, hiszen Polgárőr Egyesület néven már 1994 óta vigyázunk a falu biztonságára, végezzük mindenki által ismert és egyre többek által elismert önkéntes munkánkat.

A 2009-es változások óta nagy fordulat ált be egyesületünk életében. Nem csak a nevünk változott meg, hanem egy teljesen új feladatot is felvállaltunk. Újra életre keltettük az önkéntes tűzoltó mozgalmat, melynek múltja 1926-ig nyúlik vissza. Ki ne emlékezne a régi tűzoltó szertárra, a pompás fecskendőre, ami jelenleg a szertár előtt kapta meg méltó helyét. Hiszen őseink komoly anyagi áldozatot hoztak azért, hogy Nyáregyháza tűzvédelmét biztosítsák már 85 évvel ezelőtt. Úgy éreztük, mi sem lehetünk hitványabbak, nem hagyhatunk veszni egy ilyen örökséget, pont a mai nehéz árvizes, belvizes, avar és erdőtüzes időkben. Egyre több és nagyobb viharok, épülettüzek és balesetek tették nagyon égetővé az igényt.

Nyáregyháza Önkormányzata a célt megillető komolysággal állt mellénk, biztosította a szertárat és az irodát. Monor Város hivatásos tűzoltói egy öreg, de még jól működő IFA fecskendőt adtak használatba. Felszerelésünk jelentős részét Üllő önkénteseitől kaptuk, a többit a tagjaink adták össze hűen a régi hagyományokhoz. Fontos szerep jutott a képzésnek, hiszen a néhány régi önkéntes tudása megkopott, a technika változott. A 60 fős polgárőr csapatból 20 fő vállalta, hogy elvégzi a tűzoltó alaptanfolyamot, és kisgépkezelői vizsgát is tesz. Így vált lehetségessé, hogy 2010 októberétől mindennap adunk ügyeletet. Két fő búvár vizsgát is tett, mentési feladatokra. Felszerelésüket önerőből adták össze. A Monori Tűzoltósággal kötött együttműködési megállapodás keretében Nyáregyháza, Pilis és Dánszentmiklós a vonulási területünk.

Működésünk óta oltottunk lakástüzet, számtalan esetben pedig avar és erdőtüzet. Kerestünk eltűnt személyt, akit meg is találtunk (sajnos már nem élt). Búváraink mentettek vízből és végeztek víz alatti műszaki mentést. Polgárőrként sem voltunk tétlenek, feladataink között szerepelt:

• baleseti és bűnügyi helyszínbiztosítás
  • közlekedésbiztonsági közös akció a rendőrséggel
  • eltűnt személyek keresése
  • téli éjszakákon hóban fekvő polgártársak hazaszállítása
  • rendezvények biztosítása
  • baleseteknél forgalom terelése
  • segítség körözött személyek elfogásában
  • betörők forró nyomos elfogása
  • megfigyeléssel és információszerzéssel számtalan megvalósult bűncselekmény utólagos felderítése a rendőrséggel
  • éjszakánkénti közbiztonsági járőrözés

Polgárőreink szintén rendelkeznek minden, a feladatokhoz szükséges végzettséggel.

Szeretnénk, ha minden nyáregyházi, aki most még csak ismer minket, azt érezné, hogy ez a munka nem csak a mi, hanem minden lakos érdekét szolgálja. Nem tudunk minden tüzet, balesetet vagy bűncselekményt megelőzni, hiszen varázsló vizsgát még nem tettünk, bár igény lenne rá, de ha bárkinek segítségre van szüksége, ránk bizonyosan számíthat.

A nap 24 órájában hívható telefonszámok:

Polgárőrség – 06 (20) 415 1234
Tűzoltóság – 105 és 112