2024.03.28, csütörtök

Látnivalók, nevezetességek

Nyáry Pál és Schodelné Klein Rozália sírja

A temető melletti platánsor végén, a községet határoló, parkosított akácerdőben található Nyáry Pál politikus – az 1848-as szabadságharc egyik meghatározó alakja – és kedvese, Schodelné Klein Rozália operaénekesnő – az első nagy magyar primadonna – sírja.

Cím: Nyáregyháza, Nyáry Pál Pihenőpark

Nyáry Pál mellszobra

A róla elnevezett általános iskola előtt áll a település legkiemelkedőbb személyiségének, Nyáry Pálnak (1806-1871) mellszobra. Nyáry Pál, Pest vármegye alispánja, az 1848-as forradalom egyik vezéralakja, majd a Honvédelmi Bizottmány alelnöke volt, akit a szabadságharcban való részvételéért súlyos várfogságra ítéltek. Kiszabadulása után Nyáregyházára tért vissza, iskolát alapított. Halála után itt temették el.

Cím: Nyáregyháza, Nyáry Pál út 20.

Schodelné Klein Rozália szobra

A Nyáry Pál Általános Iskola előtt áll Schodelné Klein Rozália operaénekesnő szobra. Az első nagy magyar primadonna (1811-1854) Európa több nagyvárosában is fellépett. Viharos szerelmük és kapcsolatuk Nyáry Pállal hosszú ideig foglalkoztatta a reformkori nemesi közvéleményt. Halála után a művésznőt Nyáry Pál Nyáregyházán temettette el.

Cím: Nyáregyháza, Nyáry Pál út 20.

Római Katolikus templom

Nyáregyháza római katolikus lelkészségét 1945-ben alapították. Az „új katolikus templom” építését V. Nagy Pál nyugállományba helyezett címzetes esperes úr – Nyáregyháza díszpolgára – szorgalmazta és építtette. A Skultéthy János mérnök tervei szerint épült templomot a Két Szív tiszteletére Keszthelyi Ferenc váci megyéspüspök szentelte föl és áldotta meg 2001. augusztus 21-én. Harminc méter magas tornyában három harang lakik. A délidőben megszólaló 420 kilós harang a lengyelországi Przemyslben, Janus Felczinsky mester műhelyében készült 2003-ban.

Cím: Nyáregyháza, Dózsa György út 1.

Református - evangélikus templom

Az evangélikus és református felekezetek által közösen épített templomot 1892. szeptember 18-án szentelték fel. A két gyülekezet által jelenleg is közösen használt templom késő barokk stílusban – homlokzat előtti toronnyal – épült. Az evangélikus oltár a szószék mellett áll, és a református istentiszteletek alatt letakarják. Amikor az evangélikusok használják a templomot, az oltárt a szószék elé húzzák, és a helyére a református úrasztalát helyezik el. A templom műemléki védelem alatt áll.

Építészeti stílus: Késő barokk
Cím: Nyáregyháza, Nyáry Pál út 28.

Református templom – Felsőnyáregyháza

A mindössze 40 ülőhelyes kis templom az 1980-as években épült az 50 évvel "öregebb" harangtoronyhoz. Különlegessége, hogy a tornyában lévő kisebb harang (1826-ban öntötte Eberhard Henrik, Pesten) eredetileg Nyáry Pál gazdaságában volt munkára hívó harang, melyet az étkezések idején is megkondítottak. Ez a harang kísérte utolsó útjára 1871. április 24-én Nyáry Pált, az 1848-as forradalom egyik vezéralakját.

Építészeti stílus: Modern
Cím: Felsőnyáregyháza, Jókai út

Hősök tere – világháborús emlékmű

1925-ben képviselőtestületi ülésen döntöttek arról, hogy az első világháborúban elesettek emlékét közadakozásból „emlékoszlop” állításával szándékoznak megőrizni. A valamikori piactérnek szánt területen jelölték ki a helyét, melyet 1928-ban beparkosítottak. Eltelt néhány év, míg elkészült a hősök szobra, melyen a háború azon áldozatainak nevét tüntették fel, akik mint „besorozottak” állampolgársági kötelességüket teljesítették. Az elkészült emlékszobor avatására 1930. március 15-én került sor. Később a második világháború kezdetén áldozatul esett két falubeli férfi neve is felkerült az emlékoszlopra. Napjainkban az óvodás és iskolás gyermekek az Aradi vértanúk napján mécsesek elhelyezésével emlékeznek hősi hallottainkra.

Cím: Nyáregyháza, Dózsa György út

Mannó-kastély

A Nyáry Pál által 1844-ben építtetett kastélyt a Manno család 1910-ben eklektikus stílusban átalakíttatta. A kastélyt Nyáry Pál, Pest vármegye alispánja, az 1848-as forradalom egyik vezéralakja majd a Honvédelmi Bizottmány alelnöke kezdte építtetni 1844-ben. Halála után a kereskedőként és hadiszállítóként meggazdagodott, görög származású Mannó család vette meg. Ők emeltették 1910-ben a második szintet, és alakíttatták át az épületet. 1965 óta óvoda működött az épületben egészen 2006 végéig. A részben felújított kastély a Pátria Takarékszövetkezet tulajdonában van, jelenleg nem látogatható.

Építészeti stílus: Eklektikus
Cím: Nyáregyháza, Mátyás király út 1.

Nyáry-kúria

A "nyáregyházi" előnevet viselő Nyáry család a XV. század óta szerepel, mint a község birtokosa. Első, máig is ismert kastélyukat – a mai kúriának nevezett épületet – a XVIII. század végén építtették. Az impozáns méretű, az udvari oldalán 10 oszlopos tornáccal övezett épületet az új kastély (Manno-kastély) megépülte után egy darabig még a család használta, majd eladták. A II. világháború után a benne létrehozott lakások miatt jelentősen átalakították. (Leromlott állapotban van.)

Építészeti stílus: Barokk, Klasszicista
Cím: Nyáregyháza, Dózsa György út 30.

Wekerle-kúria (Jézus szíve-plébánia)

Az egykori Wekerle-kúria klasszicista stílusban épült 1830-ban. Wekerle Sándor miniszterelnök a XIX-XX. század fordulóján vette meg a kúriát Fabiny Teofiltól, a Tisza kormány egykori igazságügy-miniszterétől. A II. világháború után, templom hiányában a katolikusok kapták meg az épületet, ahol 2001-ig a plébánia is elhelyezést nyert.

Építészeti stílus: Klasszicista
Cím: Nyáregyháza, Dózsa György út 5.

Fájdalmas Szűz Anya Kegytemplom

A Fájdalmas Szűz Anya Kegytemplom a térség egyetlen Mária kegyhelye. A kegytemplomot a Krajcsovich családhoz tartozó Böhm Mária építtette az 1890 évek végén, magán fogadalomból. 2012-ben ünnepélyesen megáldásra és elhelyezésre került a Częstochowai Kegykép másolata, mivel a katolikus egyházközösség több tagja, egy zarándokút keretében felajánlotta a települést a Fekete Madonnának.

Vallás: Római katolikus
Cím: Nyáregyháza,